4176 Моника Караиванова Nov. 28, 2023

Тиреоидит на Хашимото
Какво да правим, за да сведем до минимум приема на лекарства

Една от най-важните жлези с вътрешна секреция в човешкото тяло е именно щитовидната жлеза! Тя е разположена около гръкляна и наподобява форма на пеперуда. Произвежда няколко хормона, които играят съществена роля в растежа, развитието и обмяната на вещества.

Едно от най-честите заболявания на щитовидната жлеза, а и като цяло на ендокринната система, е т.нар. „Тиреоидит на Хашимото“ по името на японския учен и лекар Хакару Хашимото, който определя болестта като разстройство на имунната система.

Заболяването се описва като автоимунно заболяване, при което организмът атакува собствената си щитовидна жлеза, последвана от увреждането ѝ. Хипофункцията на жлезата може да се отключи от различни фактори – генетично предаване или при тютюнопушене, стрес, радиация, йоден прием, замърсена околна среда.

Почти всеки пети страда от „Тиреоидит на Хашимото“. Установява се чрез кръвни изследвания и посещение при ендокринолог.
За щастие, навременно хванато, заболяването може да не ни причини усложнения, а напротив – да намерим начин да живеем качествено и пълноценно с диагнозата.

Възможно ли е спирането на медикаментозната терапия

Както при всяка болест, така и тук, огромна роля играе храната, която приемаме ежедневно! Има храни, които са толкова вредни, че са способни да „захранват“ дори и ракови клетки, което само по себе си говори, че въвеждане на режим, на базата на здравословни храни, е належащ!

В случая, храната до толкова може да ни помогне с хипофункцията на щитовидната жлеза, че да успеем да премахнем дори и медикаментозната терапия, овладявайки стойностите на кръвните показатели.

Според проведени проучвания, хора със заболяване „Тиреоидит на Хашимото“, приемащи съответните лекарства, са разделени на две – едните се хранят с абсолютно всичко, което поискат, докато другите избягват храни с определен състав. Резултатите са изумителни: хората, които спазват определен вид режим успяват да подобрят кръвните показатели, свързани с хипофункцията на жлезата, а при няколко човека дори необходимостта от медикаментозно лечение е премахната!

Полезни храни при болест на Хашимото

Днес ще Ви запознаем с храните, върху които е хубаво да наблягате и тези, които да избягвате, ако сте диагностицирани с „Тиреоидит на Хашимото“!

Защо е важно това? Знаете ли, че при някои хора симптомите продължават, след като приемат лекарства, именно защото не обръщат внимание на начина си на живот и храната, която консумират ежедневно. Това води до по-тежки усложнения и некачествен начин на живот!

Промените в диетата и начина на живот също са ключови за намаляване на риска от други заболявания, тъй като хората с „Тиреоидит на Хашимото“ имат по-висок риск от развитие на автоимунни заболявания, висок холестерол, затлъстяване и диабет!
1. Без глутен – в 6 месечно проучване при 34 жени с „Тиреоидит на Хашимото“ безглутеновата диета намалява нивата на антителата на щитовидната жлеза, като същевременно подобрява функцията на щитовидната жлеза и нивата на витамин D в сравнение с контролна група.
Когато следвате безглутенова диета, избягвате всички продукти от пшеница, ечемик и ръж. Например, повечето тестени изделия, хляб и соеви сосове съдържат глутен въпреки че съществуват алтернативи без глутен. Към днешна дата, много от глутеновите продукти имат свои безглутенови алтернативи!
2. Без лактоза – лактозната непоносимост е много често срещана сред хората с „Тиреоидит на Хашимото“. Проучване показва, че от 83 жени с „Тиреоидит на Хашимото“, 75,9% са диагностицирани с непоносимост към лактоза. Разбира се, не при всички е така! Някои усвояват отлично млечните храни.
*Ако подозирате непоносимост към лактоза, изключването на млечни продукти може да подпомогне храносмилателните проблеми, както и функцията на щитовидната жлеза и усвояването на лекарствата. Като цяло, лактозата е фактор за поява на редица неразположения в организма ни! Съществуват безлактозни продукти, които ще заместят любимият Ви кашкавал, млякото в кафето и прочие!
3. Противовъзпалителни храни – възпалението може да бъде движеща сила зад болестта на Хашимото. А диета, богата на плодове и зеленчуци, риба и подправки, може значително да подобри симптомите. Приемът на този вид храна намалява маркерите за оксидативен стрес, който причинява възпалението!
4. Без преработени храни и захар – приемът на домашно приготвена храна, без полуфабрикати, без пакетирани храни и сладки изделия (или поне сведени до минимум) значително подобрява общото състояние на пациент с Хашимото!

Следвайки тези простички правила: без глутен, без лактоза, без захари и пакетирана храна, а точно обратното – домашна, богата на полезни хранителни вещества, храна, не само ще подобрите показателите на щитовидната жлеза, но и цялото си общо състояние, и начин на живот!

Започнете с малки стъпки като всеки ден отписвате по нещо или сведете консумацията му до минимум.

Наблегнете на:
– круши, ябълки, праскови, цитрусови плодове, ананас, банани и др.
– тиквички, артишок, домати, аспержи, моркови, чушки, броколи, рукола, и др.
– здравословни мазнини: авокадо, масло от авокадо, кокосово масло, зехтин, кокосово кисело мляко и др.
– сьомга, яйца, треска, пуешко, скариди, пиле
– кашу, бадеми, макадамия, слънчогледови семки, тиквени семки, бадемово масло
– леща, нахут, черен боб и др.

Сведете до минимум всички останали храни и напитки като: газирано, торти, сладкиши и други сладки изделия със захар; Глутен-съдържащи храни: ръж, ечемик, овес, макарони, бял хляб (има чудесни безглутенови алтернативи); безлактозни продукти: кисело и прясно мляко, сирене, кашкавал и др. (и тук съществуват добри безлактозни алтернативи).

Добавете антиоксидантни хранителни добавки, съдържащи - витамин С, витамин D, Селен, Цинк!

Внесете промени и в начина си на живот: повече сън, по-малко стрес – основни фактори, подсилващи хипофункцията на щитовидната жлеза!

Аптечко – с мисъл и грижа за хората
 

Прочети всички статии Намери лекарство на изгодна цена