4553 Ангел Кирилов March 1, 2023

Холестеролът и нашето здраве

Каква е ролята на холестерола в нашето тяло, влиянието му върху нашето здраве и тренировки? Защо има лошата репутация?

Холестеролът е молекула, която е обстойно изследвана от учените вече 100 години. Поради различни причини молекулата на холестерола притежава много лоша репутация относно здравето и начина, по който ни действа. Но тази репутация често се дължи на неразбирането на истинската функция и роля на холестерола в човешкия метаболизъм. Още повече, медицинската общественост вече повече от десетилетие ни предупреждава да внимаваме с употребата на холестерол като твърди, че той може да е пагубен за нашето здраве.

Напоследък, обаче, се появяват нови и нови изследвания, които опровергават лошата слава на молекулата на холестерола за влиянието което оказва върху здравето на обикновения човек, а още повече за ефекта, който оказва върху здравето на средностатистическия спортуващ и активен човек.

За да започнем с опровержението на част от славата на молекулата на холестерола само ще споменем, че дедите ни са употребявали много повече холестерол отколкото ние днес и въпреки това здравето им е било много по-добро от нашето днес. Със сигурност, освен холестерола, можем да се сетим за редица други причина за по-доброто здраве на дедите ни като по-малкото количество химия в храната, по-чистите суровини на храната, дори и гладът (доказано е, че гладуването увеличава продължителността на живота), но холестеролът може да бъде още една от многото основателни причини за дълголетие на дедите ни.

Какво е ролята на холестерола в организма ни 

Холестеролът е липид. Липидите изпълняват множество съществени функции и физиологични процеси в нашето тяло. Молекулата на холестерола не прави изключение и е съществен компонент за много структури и процеси в тялото ни.

Да започнем на клетъчно ниво. Холестеролът е от изключително значение за структурата и функцията на клетката. Молекулата на холестерола се вгражда в двойния липиден слой на клетъчната мембрана и изпълнява няколко функции – поддържа структурата на мембраната, придава стабилност на липидния слой, придава еластичност на клетъчната стена и предотвратява резките фазови преходи от 2-те страни на клетъчната мембрана. Без достатъчно количество холестерол всяка клетка би загинала. Поради тази причина организмът ни притежава способност да си синтезира определено количество холестерол дори когато той липсва в храната ни.

Други функции, които холестерола изпълнява е да метаболизира мастноразтворими витамини, да произвежда жлъчни сокове и да изолира нервните клетки – неврони. Поради тази причина нивата на холестерол в мозъка са високи. Учени са намерили взаимовръзка, според която ниските нива на холестерол са рискови за развитие на първичен вътремозъчен кръвоизлив.

Холестерол и тестостерон

Друга важна роля, която изпълнява холестерола е прекурсор на много хормони. Структурата на холестерола (липид-стерол) наподобява структурата на половите хормони, поради което се оказва молекула от която се синтезират повечето полови хормони. Витамин Д (от 7-дехидрохолестерол) и тестостерон са само 2 от хормоните, които се синтезират благодарение на молекулата на холестерола при определени условия (лутеинизиращия хормон е т.н. информираща молекула, която казва на Лейдиговите клетки в тестисите да произведат тестостерон от молекулата на холестерола). А всички знаем колко важни са тези хормони за всеки, който тренира както и всеки, който желае просто да бъде здрав. Затова е от съществена важност количеството на холестерол в организма да е адекватно за производството на достатъчно количество полови хормони. Множество научни изследвания доказват връзката между нивата на полови хормони и количеството на холестерол в кръвта (виж източници в края на статията). 

Диета богата на холестерол ще ви осигури добри количества на полови хормони, докато при диета богата на фибри и бедна на липиди и мазнини ще повлияе лошо на нивата ви на тестостерон.

Всеки, който желае високи нива на полови хормони, за да подобри начина си на живот, тренировките и т.н. е хубаво да приема оптимално количество холестерол, който ще се превърне в тестостерон при определени условия.

Малко биохимия

Както вече споменахме холестеролът е жизнено важен за клетката, без него тя не би оцеляла. Затова съществуват различни пътища за снабдяване с него. Всяка клетка притежава определен път, по който да се сдобие с холестерол. Някои клетки го синтезират по изключително сложен механизъм сами от въглехидратното съединение ацетил Коензим А с помощта на много ензими, чиято активност е ДНК предетерминирана (т.е зависи от генетичната информация). Други клетки го набавят чрез липопротеините, които циркулират в плазмата.

Интересно е, че холестерола е изключително важен за нормалното развитие и нормалната работата на клетките. Някои клетки като тези на мозъка трябва да си го синтезират сами, защото същите тези липопротеини не преминават черепно-мозъчната бариера. Няколко болести са познати на медицината, които представляват грешки в ензимите, които синтезират холестерола и всички те са с фатален край. 

Намален синтез на холестерол при бременни жени би имал фатален изход за развитието на фетуса, тъй като холестерола е съществен за развитието на плода и се доставя директно от майката в първите 3 месеца на развитие на плода. Някои от болестите с грешки в ензимите, участващи в синтеза на холестерол са: мевалонова ацидурия, синдром на Смит-Лемли-Опитц, десмостеролоза, CDP, CDPX2, синдрома CHILD, скелетна дисплазия на Грийнберг, синдром на Зелуегър и др.

Може би малко скучна част, но както се разбира ролята за нормалния растеж, развитие и функциониране на клетките, е от жизнено значение. От къде тогава идва лошата репутация на холестерола?

Холестеролът – молекула с лоша репутация

Според медицинската колегия хиперлипидемията са високи нива на липиди в кръвния серум, а липиди са тоталния холестерол, LDL (т. нар. лош холестерол), триглицеридите са един от няколкото рискови фактора за развитие на сърдечносъдови заболявания и атеросклерозата. Според тях по не напълно изяснени причини (част от тях са стреса и генетичната предразположеност) тези липиди се отлагат по стените на кръвоносните съдове и образуват холестеролна плака, която в един момент се запушва, образува кръвни съсиреци-тромби, които пък от своя страна могат да блокират кръвопотока или нарушат работата на сърцето, понякога и със смъртоносен изход.

От казаното дотук следва, че е ясен механизма, по който протича заболяването, но не е напълно ясен механизма, който е първопричина за развитието му. Тъй като някои форми на холестерол участват в натрупването на плаката, холестеролът е посочен като „лошия приятел“. Сам по себе си, обаче холестерола неможе да причини заболяването, най-вероятно съприкосновението на някои форми на холестерол с някои вещества или стресови хормони като кортизол е една от причините за развитието на болестта.

Холестеролът се явява като спасителен пояс, който покрива и предпазва кръвоносните съдове от вредното влияние на някои стресови молекули и цитокини, които предизвикват възпаление. Ако възпалението затихне, няма проблем, но най-често се случва така, че възпалението продължава (първопричината за него не е отстранена) да оказва своето вредно въздействие, което грубо казано води до тежки последствия.

Присъствието на холестерола в развитието на тази болест е достатъчно основание за ранните изследвания да заклеймят молекулата на холестерола като виновник, но тя само се опитва да спре възпалението и да предпази кръвоносните съдове. И както в други ситуации на помощ тук идва фармацевтичната промишленост, която намира поредната търговска ниша за производство на лекарства - статини, понижаващи нивата на липопротеини в кръвта. Повярвайте търговския стремеж и многото пари могат да направят така, че да повярваме в една неистина когато ни уверяват, че хората от фармацевтичната индустрия са напълно загрижени за нашето здраве и холестерола е вреден, но те са измислили как да се преборят с него. 

И за да не каже някой, че говоря без основания ще спомена едно 8 годишно изследване, струващо 415 милиона долара, изследвало 48835 души и заключило, че диета бедна на мазнини и холестерол не намалява риска от сърдечносъдови заболявания.

Какъв е оптималния прием на холестерол?

Препоръките за прием на холестерол от храната са ограничени до 300 mg. На мен ми звучи малко несериозно когато черният ни дроб, за да набави така важния холестерол на клетките и органите в нас всеки ден произвежда около 1000-1400 мг. Черният ни дроб изпълнява функцията на регулаторен орган за количеството холестерол в нас – когато консумираме повече холестерол с храната, то той произвежда по-малко холестерол и обратното. Но нека обясним малко за преноса на холестерол до клетките.

Когато клетките не си произвеждат сами необходимия холестерол те се снабдяват с него чрез холестерола синтезиран в черния дроб. Черният дроб произвежда холестерол и след това го опакова в специален комплекс от липидна неразтворима част обвита в специални белтъци, наречени липопротеини. Те биват няколко вида - HDL и LDL според плътността на белтъчната обвивка. Тези, които се считат за опасни са LDL липопротеините.

Последните изследвания доказват обаче, че съществуват и подкатегории на тези LDL липопротеини, още по-малки комплекси от липид+протеин, които играят по-значима роля в процеса на възпаление и натрупване на плака по стените на кръвоносните съдове. И интересното е, че диета богата на монозахариди (прости захари) стимулира образуването на повече такива малки комплекси липопротеини.

Холестерола и мазнините

Както вече споменахме, определени цитокини и стресови хормони могат да бъдат основна причина за възпалението, което възниква в кръвоносните съдове. Оказва се също така, че и мазнините или триглицеридите също могат да имат важна роля в този процес.

Мастните депа или подкожните мазнини бяха класифицирани като ендокринен орган поради хормоните, които освобождават и набора от други химически субстанции, които съхраняват. Установена е връзката, която има между високите нива на циркулиращите в кръвообращението триглицериди и тези на холестерола. Високите нива на циркулиращи триглицериди обикновено са маркер за други проблеми в нашето тяло като частична инсулинова резистентност например или процес на възпаление. Затова поддържайте здравословни нива на серумни триглицериди чрез правилно хранене и движение.

Друг основен причинител на възпаленията се посочва оксидацията LDL под влиянието на определени ксенобиотици и вредни храни, както и главно молекули класифицирани като свободни радикали. Свободните радикали са нестабилни молекули, които се стремят да достигнат стабилност и в резултат отнемат електрони от други молекули, влизайки в контакт с тях. В резултат разрушават структурата на тези други молекули. Оксидативния стрес и влиянието на свободните радикали за мен лично са стотици пъти по-вероятните причинители на атеросклеротичните заболявания. Комбинирани с лошата храна и химикалите, с които е пълна храната ни, не е чудно защо това е една от най-разпространените болести в съвременния свят.

Диета бедна на захари и транс мазнини е това, което ще ви предпази от развитие на болести на кръвоносните съдове и сърцето, а не толкова наситените мазнини и холестерол в храната. Връщайки се на историята за дедите ни от началото, нашите прародители са се хранили с храна много богата на наситени мазнини и холестерол (сланина, яйца) и въпреки това продължителността на живота им е била по-голяма. 

 Холестеролът е молекула с лоша репутация, теза, която и е налагана дълги години. И въпреки новите данни и разбирането за начина на действие и важността на тази молекула все още много експерти (здравни и такива по храненето) отричат приема на холестерол в диетата на средностатистическия човек. А още повече спортистите и спортуващите имат голяма нужда от холестерол за производството на така необходимите им полови хормони, които ще помогнат да изглеждат по-добре и по-красиви. Затова всеки трябва да направи самооценка на диетата и резултатите, които желае да постигне относно спортната си форма и с грижа за здравето си да преосмисли приема на холестерол в диетата си.

Екипът на „Аптечко“
Радвайте се на добро здраве!
 



Източници:

Прочети всички статии Намери лекарство на изгодна цена