2355 Моника Караиванова Nov. 7, 2023

Анафилактичен шок
Какво трябва да знаем за него и как да окажем първа помощ

Поне един път в живота си, всеки един от нас се е сблъсквал с алергията. Дали ще ни ухапе комар през лятото, дали ще кихаме от липата през пролетта или ще се обринем от какао, например.

Всъщност, алергията е реакция на имунитета, която възниква в отговор на навлязъл алерген. За някои алергията е нещо безобидно – зачервени очи, хрема, ситни пъпчици, но за други тя може да бъде животозастрашаваща!

Вече сме споменавали как да реагираме при ухапване от насекомо.
Та, в този ред на мисли, днес ще си говорим за най-страшното, а именно – анафилактичния шок!

Какво знаем, как да реагираме и да окажем първа, а може би животоспасяваща помощ!

Анафилактичният шок представлява изключително бърза алергична реакция на организма без значение кой е алергенът, предизвикал го! Шокът е животозастрашаващ и изисква МИГНОВЕНА намеса!

Симптомите се проявяват веднага или до няколко минути. Ако причината за шока е вид анестетик, към който сме били алергични, реакцията протича буквално на мига!
В много от случаите, болният едва успява да съобщи за рязката слабост, стягащата болка в гърдите, смъртен страх и загуба на съзнание.

При анафилаксията се отделят силно активни вещества, като хистамин, серотонин, простагландини, левкотриени, брадикинини, които предизвикват системни промени в кръвоносните съдове и нервните клетки.

Как да разпознаем симптомите?

⦿ Дишането става повърхностно.
⦿ Възможно е поява на пяна от устата.
⦿ Кожата е видимо бледа, покрита със студена пот.
⦿ Пулсът - бърз, едва уловим.
⦿ Артериалното налягане – ниско.

⚠ Нерядко се наблюдават и гърчове, изпускане по малка нужда, а смъртта настъпва за няколко минути!

Симптоматиката може да се прояви веднага или до 30 минути от навлизането на алергена! А ако храната е причината за шока – до 2 часа!

При по-леките случаи получаващите  шок се оплакват от чувство на топлина и сърбеж по тялото, обща слабост, шум в ушите, стягащи болки зад гръдната кост, затруднено дишане със суха кашлица, болки в корема, позиви за уриниране. Имат изплашен вид, зачервена кожа. Възможна е появата на оток по устните и клепачите, както и ринит.

Кои са основните причинители на шока?

⦿ медикаменти за анестезия
⦿ обезболяващи /ибупрофен, парацетамол, аспирин, аналгин/
⦿ антибиотици
⦿ храни /риба, морски дарове, орехи, яйца, ягоди и др./
⦿ ужилване от пчела, оса, стършел и др.

Лечение

Единственото специфично лечение на анафилактичния шок е АДРЕНАЛИН, който противодейства на екстремната вазодилатация (разширение на кръвоносните съдове).

Получилият шок човек се поставя в легнало положение, краката му да са нависоко, главата – назад, челюстта – напред. Адреналинът се бие мускулно 0.3 mg при възрастни и 0.15 mg при деца. Ако самите Вие сте алергични, би било чудесно да носите със себе си винаги автоинжектор с адреналин, за да можете да реагирате преди да е станало късно.

Пулсът се следи през няколко минути. Задължително е да се осигури приток на свеж въздух. През това време извикайте бърза помощ, за да хоспитализират пострадалия и да се следят жизнените му показатели!

Кортикостероидите са друга алтернатива при подобни случаи, но адреналинът си остава първи избор!
Разбира се, най-важното в такава ситуация е да останете хладнокръвни, да действате бързо и разумно. Така може да спасите живот!

Аптечко – с мисъл и грижа за хората

 

Прочети всички статии Намери лекарство на изгодна цена